شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹

مقالات

چند ورزش خطرناک برای نوجوانان

ورزش های بسیاری برای کودکان و نوجوانان وجود دارد که علاوه بر سرگرم شدن می توانند آن را به طور حرفه ای هم دنبال کنند و آینده روشنی برای خود رقم بزنند.اما برخی از این ورزش ها همچون فوتبال و دوچرخه سواری، خیلی هم برای بدن مفید نیستند و می توانند آسیب هایی به مغز برسانند که شاید جبران پذیر نباشد.

فوتبال

فوتبال
پس از مطالعه مغز ۱۲ فوتبالیست حدود ۱۹ ساله که هرگز مشکل مغزی نداشته اند و ضربه ای هم به سرشان نخورده است اما همیشه با ضربه سر توپ می زنند، نشان می دهد این ضربه های به ظاهر سبک موجب آسیب دیدن بخش حافظه و یادگیری مغز آنها می شود.

 

هاکی
بر اساس گزارش آماری ، حدود ۸۸  بازیکن حرفه ای هاکی در خلال سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ حدود ۱۶۹۷ بازی را از دست دادند و دلیل آن نیز ضربه های مغزی و آسیب به سر آنها بوده است. این ضربه ها برای بازیکن های کوچک تر  و کودکان بسیار خطرناک است. آمار ثابت می کند حدود نیمی از ۱۳ هزار بیماری و آسیب مغزی ناشی از ورزش در کودکان، در نتیج ورزش هاکی بوده است.

 

پرش با نیزه
پرش با نیزه نیز خطر آسیب های مغزی، به ویژه در کودکان دارد. فرود آمدن در مکانی که نباید – که بسیار هم اتفاق می افتد –آسیب های جدی به سر و مغز ورزشکار را موجب می شود.

 

دوچرخه سواری
 جالب است بدانید بیشتر آمار آسیب های مغزی ورزشکاران در نتیجه ورزش دوچرخه سواری بوده است.

 

بیس‌بال و سافت‌بال
آسیب‌های مغزی حاصل از بیس‌بال یا سافت‌بال در نتیجه ضربه های توپ نیست بلکه برای زمانی است که بازیکن بی فکر وارد بیس می شود.
ayda hasani
۱۳۹۴/۱۰/۱۶
5
1
4

ممنون اما چرا؟؟؟؟

هستی
۱۳۹۴/۱۰/۲۳
0
0
3

دوچرخه سواری چگونه باعث آسیب به مغز می شود؟

فاطمه بزرگی(یه دختر عکاس)
۱۳۹۴/۱۱/۰۶
0
0
2

سلام هستی. اسیب به مغزشو نمیدونم اما اشکالاتی که در ورزش طولانی با دوچرخه به وجود می آید مانند هر ورزش دیگری خستگی عضلانی بیش از توان عضلات از آنها کار کشیدن است که سبب گرفتگی های عضلانی یا به ندرت آسیب الیاف عضلانی مانند کشیدگی یا پارگی عضلات میشود.


محمَد امین آجورلو
۱۳۹۴/۱۱/۰۶
0
2
3

سلام ، من با نظر هستی موافق هستم چون من 13 سالمه و تا حالا از دوچرخه سواری آسیبی ندیدم. گل گفتی هستی


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید